Predigtentwürfe über die Sonn- und Festtagsevangelien

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1778-1786 Miejsce publikacji: Hamburg Autor:
  • Sturm, Christoph Christian
Sygnatura: 010900 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Piśmiennictwo - 18 w.
  • Teologia - 18 w.
  • Protestantyzm - 18 w.
  • Homiletyka - 18 w.
  • Homiliarze - 18 w.
  • Sturm, Christoph Christian (1740–1786)
Data dodania: 26.05.2020

W latach 1778-1786 dzięki wysiłkom niemieckiego luterańskiego teologia i pedagoga Christopha Christiana Sturma (1740–1786) ukazało się osiem roczników teologicznego biuletynu Predigtentwürfe über die Sonn- und Festtagsevangelien (Kazania na dni niedzielne i świąteczne). Pochodzący z prawniczej rodziny z Ausburga Ch. Ch. Sturm, po zdobyciu wykształcenia teologicznego i pedagogicznego na uniwersytetach w Jenie i Halle pełnił posługę kaznodziejską w Halle, Magdeburgu i Hamburgu (gdzie ostatecznie popadł w konflikt z konserwatywnym teologiem Johannem Melchiorem Goeze).Wydane przez niego Predigtentwürfe... pełnią funkcję homiliarza - zbioru kazań na poszczególne niedziele i określone dni w roku liturgicznym. Struktura tekstów odzwierciedla strukturę roku liturgicznego (każdy tom otwiera kazanie na pierwszą niedzielę adwentu). Ch. Ch. Sturm wydawał drukiem swe kazania corocznie, aż do śmierci. Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach egzemplarze z lat 1784 i 1785.