Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1797 Miejsce publikacji: Jena Autor:
  • Voigt, Johann Heinrich
Sygnatura: 010865 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 18 w.
  • Prasa - 18 w.
  • Piśmiennictwo - 18 w.
  • Nauki ścisłe
  • Voigt, Johann Heinrich (1751-1823)
Data dodania: 03.06.2020

Czasopismo Magazin für den neuesten Zustand der Naturkunde mit Rücksicht auf die dazugehörigen Hülfswissenschaften powstało dzięki wysiłkom jenejskiego astronoma i matematyka Johanna Heinricha Voigta (1751-1823). Periodyk ten (z przerwami spowodowanymi wojnami napoleońskimi) ukazywał się w latach 1797-1806 na początku w Jenie a później w Weimarze. Poświęcony był najnowszym odkryciom z zakresu nauk ścisłych w tym fizyki, chemii i astronomii. Na łamach pisma prezentowano m. in. artykuły poświęcone zjawisku spadających z nieba skał, najnowszych badań nad elektrycznością i przewodzeniem prądu, fizyki cieczy etc. W piśmie publikowali cenieni w całych Niemczech naukowcy (m. in. pionier badań nad zróżnicowaniem antropologicznym ludzi - Johann Friedrich Blumenbach czy fizyk i pionier instalacji piorunochronów Karol Ludwik Kortum). W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się wydanie z 1797 roku.