Kultur ist Dienst am Leben

Typ: Książka Rok publikacji: 1937 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Langeweyde, Wolf Sluyterman von
Strony: 236; [ 6 ] Sygnatura: KD.15445 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • III Rzesza
  • Ideologia narodowosocjalistyczna
  • Koncepcja kultury III Rzeszy
  • Euringer, Richard (1891-1953)
  • Langeweyde, Wolf Sluyterman von (1895-?)
Data dodania: 25.04.2024

Kultur ist Dienst am Leben (Berlin, 1937) - jedna z licznych ówcześnie publikacji wpisujących się w nurt ideologii narodowosocjalistycznej, której autorem jest niemiecki pisarz, zwolennik NSDAP, aktywnie zaangażowany w politykę kulturalną reżimu nazistowskiego Wolf Sluyterman von Langeweyde (1895-?).Opracowanie poprzedza krótka przedmowa niemieckiego pisarza, zwolennika nazistów Richarda Euringera (1891-1953), w której pisze m.in.: „…Rzadko w życiu spotykamy ludzi, którzy ucieleśniają w całej swojej istocie to, co inni uważają jedynie za swój program. Taką osobą jest artysta i stary wojownik Wolf Sluyterman von Langeweyde. Jeden z najwierniejszych wiernych […] przywódcy. Jeden z tych, którzy bezinteresownie i po cichu realizują w praktyce wszystko to, co niektórzy tylko głoszą…”i dalej: „…Kultura to służba, głosi jego książka. Tytuł godny autora!...”.W opracowaniu autor odnosi się m.in. do celów wszelkich rozważań kulturowych, wspólnoty narodowej jako podstawy kulturowej, koncepcji nowego ducha, wiary jako źródła siły duszy narodu etc. Przy czym jak sam zaznacza na początku materiału: „...Nie chcę…, aby ta książka była postrzegana jako dzieło filozofii kultury. Bojownik polityczny – także kulturowo-polityczny – jako taki nie jest ani naukowcem, ani filozofem, ale po prostu żołnierzem, którego broń różni się jedynie wyglądem od tej potrzebnej do obrony własnej ziemi i odparcia drapieżnych wrogów…”.Po zakończeniu II wojny światowej niniejsza książka oraz inne prace autora zostały wpisane na listę literatury do wykluczenia w radzieckiej strefie okupacyjnej (niem. Liste der auszusondernden Literatur).