Die deutsche Nordseele. Das Bekenntnis eines Kunstforschers

Typ: Książka Rok publikacji: 1940 Miejsce publikacji: Wien,Leipzig Autor:
  • Strzygowski, Josef
Strony: 274; [ 2 ] Sygnatura: KD.13122 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Historia sztuki
  • Niemiecka kultura narodowa
  • Koncepcja sztuki narodowego socjalizmu
  • Narodowy socjalizm
  • Ideologia narodowosocjalistyczna
  • Strzygowski, Josef (1862-1941)
Data dodania: 28.03.2024

Die deutsche Nordseele (Wiedeń, Lipsk; 1940) - jedna z licznych publikacji austriackiego uczonego, historyka sztuki i profesora uniwersyteckiego[ Josefa Strzygowskiego (1862-1941). Autor był twórcą wielu wybitnych i kontrowersyjnych prac o sztuce. Uzasadniał znaczenie Wschodu dla europejskiej sztuki i kultury. Po 1933 roku uległ mitowi o prymacie kulturowym germańskiej północy a element nacjonalistyczny w jego licznych publikacjach stał się bardzo widoczny. Po zakończeniu II wojny światowej niniejsza praca zgodna z ideami narodowosocjalistycznymi wraz innymi publikacjami Strzygowskiego: Nordischer Heilbringer und bildende Kunst. Eine durch Christentum und Kirche entstellte Heilserscheinung (1939), Das indogermanische Ahnenerbe des deutschen Volkes und die Kunstgeschichte der Zukunft (1941) oraz Europas Machtkunst im Rahmen des Erdkreises. Eine grundlegende Auseinandersetzung über Wesen und Entwicklung des zehntausendjährigen Wahnes. Gewaltmacht von Gottes Gnaden statt völkischer Ordnung (1943) zostały wpisane na listę literatury do wykluczenia w radzieckiej strefie okupacyjnej (niem. Liste der auszusondernden Literatur).