Der verratene Sozialismus. Zehn Jahre als hoher Staatsbeamter in der Sowjetunion

Typ: Książka Rok publikacji: 1939 Miejsce publikacji: Berlin,Leipzig Autor:
  • Albrecht, Karl Iwanowitsch
Illustracje: 110 Strony: 650; [ 8 ] Sygnatura: KD.12579 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Związek Radziecki
  • III Rzesza
  • Komunizm
  • Bolszewizm
  • Albrecht, Karl Iwanowitsch (1897-1969)
Data dodania: 26.01.2024

Der verratene Sozialismus … (Berlin, Lipsk, 1939) - bogato ilustrowana publikacja opisująca doświadczenia dziesięciu lat spędzonych w Związku Radzieckim, której autorem jest niemiecki komunista, późniejszy narodowy socjalista i zagorzały zwolennik reżimu nazistowskiego, pisarz Karl Iwanowitsch Albrecht, właściwie Karl Matthäus Löw (1897-1969). Publikacja jest opowieścią autora o politycznej hierarchii sowieckiej, straszliwej rzeczywistości bolszewizmu, pracy przymusowej, sowieckiej grabieży w Karelii, Komminternie, Trockim, Stalinie, zbrodniach GPU, beznadziejnym losie narodu, o pobycie Albrechta w różnych rosyjskich więzieniach, skazaniu prawomocnym wyrokiem na śmierć etc. Jak sam zaznacza w przedmowie : „…książka jest moim wyznaniem wobec socjalizmu, wyznaniem zagorzałego socjalisty, którym zawsze byłem i zawsze będę, wyznaniem poszukiwań, błędów, rozczarowań, ale także nieustannej nadziei na spełnienie moich socjalistycznych ideałów!... Dziękuję losowi, że dzięki tej książce mogłem przyczynić się do oświecenia socjalistów na całym świecie co do prawdziwej natury bolszewizmu…”. Julius Streicher (1885-1946) ocenił, że książka ta jest „najlepszą i najbardziej wiarygodną”, jaką kiedykolwiek opublikowano na temat Związku Radzieckiego, a także „najlepszym sposobem na ostateczne uwolnienie od złudzeń wprowadzonych w błąd towarzyszy”. Po II wojnie światowej książka ta znalazła się na „liście książek zakazanych” w Niemczech Wschodnich, sowieckiej strefie okupacyjnej Niemiec.